Junák - český skaut, středisko Kalich Tábor, z. s. středisko Kalich Tábor

Základna Lužnická plovárna

Základna Lužnická plovárna se nachází v odpočinkové zóně na pravém břehu řeky Lužnice. Pohodlnou chůzí k ní od nádraží dojdou za půl hodinky i ti nejmenší. A zrovna tak dlouho vám trvá i cesta do historického centra města, případně na nákup do nonstop marketu.

Celý areál je oplocen a je v něm možno zaparkovat vozidla. Okolo kluboven je velká travní plocha a hřiště. Po dohodě je možno zapůjčit řadu věciček k programům, výcviku i vzdělávání - míče, lodě, pádla, vesty, flipchart, … Na základně jsou i dvě ohniště, malé pracovní a velké slavnostní. Nepřehlédnutelné jsou tři samostatné domky – klubovny. V těch po celý týden probíhají oddílové a družinové schůzky a o víkendech skýtají střechu oddílům, které přijedou do Tábora na výpravu.

První z nich, Klubovna Širokko, prošla v roce 2003, po povodních, celkovou rekonstrukcí. Dnes je už vyzděná, je v ní zavedena nejen elektrika, ale i pitná voda. Je prostorná, vybavená kuchyňským koutem s nádobím a má vlastní WC. V klubovně se topí v kamnech.

Druhá, ke které dojdete, je Klubovna Nibowaka. Počátkem 90. let si ji postavil 1. oddíl. Je zděná a sestává ze dvou místností. Velké klubovny a malé – nocležny tak pro 16 – 20 dětí. V obou místnostech se topí v kamnech, je zde elektrika, ale bohužel na WC se musí chodit do jedné ze sousedních budov. Spaní je zde ale suprové a velká místnost je ideální pro společné programy, jako jídelna či herní místnost.

Třetí z kluboven patří Vikingům, našim vodním skautům, podle nichž se i jmenuje. Je to montovaný domek z poloviny 90. let postavený na vysokých základech, ve kterých se skrývají tři loděnice. V domečku je jedna velká místnost, jedna střední a jedna malá. Hádejte, které se říká Velká paluba a které Kajuta. Té prostřední se říká Vydrovna. V tomto domečku je dvojité WC, malá umývárka a plně vybavený kuchyňský kout. Takže je jasné, že je zde voda i elektrika. Topí se zde rovněž v kamnech, případně lze i temperovat elektrickými přímotopy.

Základna je dostatečně prostorná snad ke všem typům programů, ale byla by to nuda dorazit na výpravu do Tábora a celou jí trávit na jednom místě a nikam se nepodívat. Jak již bylo napsáno, do historického centra města je to chvilka chůze a tam už je na co se dívat. Městská brána Kotnov, podzemní chodby, kostelní věž s výhledem, údolní nádrž Jordán, botanická zahrada, Muzeum Lega či čokolády … Okolí Tábora skýtá i řadu dalších zajímavých cílů pro vycházky. Ti menší mohou vyrazit do ZOO Větrovy nebo ke zřícenině Kozího hrádku. Ti starší se mohou vydat údolím Lužnice okolo geoparku ku hradu Příběnickému, či na pozorování rostlin a živočichů do úžasné lokality bývalého tankodromu. Okolí základny skýtá bohaté možnosti pro horolezecký či vodácký výcvik. Roveři a činovníci by si neměli nechat ujít návštěvu Památníku a vily Edvarda Beneše, našeho druhého prezidenta, ale také předválečného starosty Junáka.

Všichni jste na naší základnu Lužnická plovárna srdečně zváni. Přijeďte, nebudete litovat! A mimochodem, nejen že je do Tábora výtečné spojení ze všech směrů, sám název základny vychází z historického faktu, že tu opravdu bývala říční plovárna, takže koupáníčko je tu v létě pořád fajnové.

Základna Lužnická plovárna nabízí možnost celoroční přenocování až 50 osob ve třech jednotlivých objektech, které slouží jako klubovny. Ve dvou objektech se nachází toalety a tekoucí teplá voda. V areálu je k dispozici hřiště a dostatek volného prostoru k různým hrám. Protože se areál nachází přímo na břehu řeky Lužnice, je možno po dohodě zapůjčit kánoe včetně pádel a záchranných vest. Areál může být využit jako místo pro pořádání oddílových či střediskových výprav, víkendových kurzů, ...

Základna se nachází v klidném prostředí, avšak nedaleko od civilizace. Nejbližší obchody jsou vzdáleny asi 10 minut pěšky (Tesco, Kaufland na Sídlišti nad Lužnicí), stejně jako lékárna (OC Kaufland). Na vlakové a autobusové nádraží pěšky dojdete za 15 minut, do historického centra města asi za 20 minut.

Správce základny

Michael Kučera - Bobr

Michael Kučera - Bobr

Kontakt

e-mail: bobr.tabor(zavinac)skaut.cz
telefon: +420 733 456 311 (STS)

Facebook

Kam dál?